Bugetul pentru Rabla Plus a fost dublat. Programul ar putea debuta până la sfârșitul lunii aprilie

Bugetul pentru Rabla Plus, programul prin care e finanțată cumpărarea de automobile plug-in şi electrice, a fost dublat, a anunțat ministerul Mediului. Și pentru preschimbarea autovehiculelor clasice se oferă bani mai mulți.
Pentru Rabla Clasic, majorarea este de la 1.000 de lei, de la 6.500 la 7.500 de lei, adică aproximativ 1.500 de euro pentru un tichet. Valoarea ecobonusului creşte de la 1.000 la 1.500 de lei şi de la 2.500 la 3.000 de lei.Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a afirmat că programele Rabla pentru autoturisme, dar și cel pentru electrocasnice, vor deveni operaţionale la diferenţă de câteva zile după aprobarea bugetului Administraţiei Fondului de Mediu, lucuru ce s-ar putea întâmpla miercuri.
Citește și:
- 11:22 - Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
- 07:57 - Situație explozivă la Complexul Energetic Oltenia. Minerii de la carierele care aparțin de CEO, în grevă - VIDEO
- 09:57 - Expert în energie: Voucherul la gaze naturale este o măsură populistă. Statul avea deja soluții legale
- 07:17 - Minerii din bazinul Jilț se tem că vor fi trimiși acasă. Decizia finală nu a fost luată, iar speranțele se leagă de schimbarea lui Bolojan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










