Rareș Bogdan despre Schengen: ”Șansa de a obține un accept din partea Austriei este legată inclusiv de faptul că 7% din PIB-ul Austriei vine de la companii prezente în România”

Rareș Bogdan despre Schengen: ”Șansa de a obține un accept din partea Austriei este legată inclusiv de faptul că 7% din PIB-ul Austriei vine de la companii prezente în România”
Aproape 10% din PIB-ul Austriei vine din România
Europarlamentarul Rareș Bogdan spune că Austria a recunoscut oficial progresele înregistrate de România și Bulgaria în cursa spre Schengen. Chiar și așa, Bogdan spune că țara noastră trebuie să lovească acolo unde doare cel mai tare, adică la banii pe care Austria îi face din România.
Aproape 10% din PIB-ul Austriei vine din România
„Noi trebuie să mergem cu acest subiect pe ordinea de zi pentru a forța un vot și o poziție extrem de clară, având în vedere că Olanda și-a schimbat radical poziția față de Bulgaria și nu se mai opune aderării Bulgariei. Trebuie să continuăm presiunile, trebuie să ținem subiectul sus, trebuie pus pe ordinea de zi. Șansa României de a obține un accept din partea Austriei este legată inclusiv de faptul că 7% din PIB-ul Austriei vine de la companii prezente pe teritoriul României”, a mai spus el.
Rareș Bogdan a mai explicat că „Austria are investiții majore în România”, adăugând că acele companii austriece din România trebuie folosite pentru a pune presiune, în sensul de a fi luate partenere, ca să pună presiune pe guvernul de la Viena, pe cancelarul Nehammer, tocmai în ideea încercării de convingere a cancelarului că trebuie să accepte această chestiune”, a declarat Bogdan, conform Digi24.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 08:18 - Consiliul General al Capitalei dezbate transferul ELCEN și mai multe proiecte privind patrimoniul și infrastructura orașului
- 21:15 - ANRE retrage pentru prima dată licența unui furnizor de energie, acuzat că a atras clienți cu forța
- 20:20 - Ilie Bolojan, contract de aproape 200 de milioane de euro din SAFE pentru Digi România, dupa seria de interviuri favorabile. Reacția Digi
- 18:51 - Dan Bucura: Platforma dată de guvernul Bolojan celor de la Digi ar putea manipula alegerile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














