Cotele scăzute ale apelor Dunării creează probleme la trecerea cu bacul

Cotele scăzute ale apelor Dunării creează probleme la trecerea cu bacul
TIR-urile, autocarele și trailerele nu mai pot traversa Dunărea cu bacurile Navrom Bac Galați
Din cauza nivelului extrem de scăzut al cotelor Dunării, bacurile Navrom Bac din Galați efectuează un ocol al zonei cu adâncime mică, fapt ce duce la mărirea timpilor de traversare și imposibilitatea respectării programului de trecere. Totodată, din cauza unghiurilor mari formate între pasarele și maluri/pontoane, nu se poate asigura traversarea mijlocelor auto lungi (TIR-uri, trailere, autocare, etc) precum și a autoturismelor cu garda joasă.
Operatorul Navrom Bac anunţat că vineri, 29 iulie 2022, orarul normal de funcţionare va fi afectat timp de patru ore din cauza faptului că nava OLTIȘORU2 va fi alimentată cu combustibil între orele 9:00-13:00. În perioada respectivă, traversarea Dunării se va face doar cu un bac mare şi unul mic.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 19:01 - Informații controversate prezentate de Cristian Rizea despre Felix Rache
- 16:51 - Legea salarizării se schimbă. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță revizuirea veniturilor bugetarilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











