Ascensiune spectaculoasă la ANRE. A intrat pe post de consilier și în 2 ani a ajuns secretar general

Funcții schimbate la o bătaie din palme! Se întâmplă în cazul unei angajate ANRE
Funcții schimbate la o bătaie din palme! Se întâmplă în cazul unei angajate ANRE, cunoscută deja pentru modul în care a trecut rapid prin mai multe posturi-cheie, fără ca anterior să aibă experiență și cunoștințe în sectorul energetic. Femeia a fost promovată, în mai puțin de 2 ani, din funcția de consilier la cea de secretar general al ANRE.
Angajată inițial la o firmă de distribuție a produselor de papetărie, Marina Claudia Răduinea a intrat în ANRE după ce a câștigat un concurs pentru un post de consilier de achiziții. De aici, în numai câteva luni, a fost avansată în funcția de șef de achiziții publice, potrivit Realitatea Plus.
DECLARAȚIA DE AVERE
Din octombrie 2018 până în februarie 2021, Marina Claudia Răduinea nu a pierdut timpul și a continuat ascensiunea inexplicabilă. Astfel, din februarie 2021, ea a deținut, interimar, postul de director general adjunct al Direcției Activități Suport din cadrul ANRE.
Ultima declarație de avere a femeii o prezintă drept director general. Însă, recent, președintele ANRE, George Niculescu, a semnat o decizie prin care a numit-o pe aceasta în funcția de secretar general al instituției.
La finalul anului trecut, președintele ANRE a anunțat o nouă organigramă, conform legii care prevedea reducerea cheltuielilor bugetare. Astfel, numărul total de șefi dintr-o instituție de stat trebuie să fie de maximum 8% din numărul total al posturilor.
Realitatea Plus a încercat să obțintă un punct de vedere din partea Marinei Claudia Răduinea, însă până la difuzarea știrii nu a obținut nicio reacție.
Citește și:
- 11:22 - Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
- 07:57 - Situație explozivă la Complexul Energetic Oltenia. Minerii de la carierele care aparțin de CEO, în grevă - VIDEO
- 09:57 - Expert în energie: Voucherul la gaze naturale este o măsură populistă. Statul avea deja soluții legale
- 07:17 - Minerii din bazinul Jilț se tem că vor fi trimiși acasă. Decizia finală nu a fost luată, iar speranțele se leagă de schimbarea lui Bolojan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










