Germania pregătește "adăposturile foamei" - Țara, în colaps energetic

În tot mai multe orașe sunt lansate celule de criză și se pun la punct planuri de urgență, pe fondul crizei energetice provocate de războiul Rusiei în Ucraina
Germania anunță măsuri surprinzătoare care cutremură întreaga Europa. Țara trage un semnal de alarmă în privința crizei energetice care va afecta întregul continent.
Germania se pregătește de cele mai negre scenarii. În tot mai multe orașe sunt lansate celule de criză și se pun la punct planuri de urgență, pe fondul crizei energetice provocate de războiul Rusiei în Ucraina.
Multe dintre sălile de vaccinare au fost transformate în centre de încălzire pentru cei care nu își vor permite să-și plătească utilitățile în sezonul rece.
"Trebuie să ne obișnuim cu faptul că această situație nu se va schimba în viitorul apropiat. Cu alte cuvinte, ne confruntăm cu o provocare istorică", a declarat Olaf Scholz.
În unele orașe din regiunea Renania-Palalinat - sălile polivalente, în care au avut loc anterior evenimente sportive, expoziții și concerte, vor deveni de asemenea săli comune unde oamenii se vor putea încălzi. Deja, mulți dintre germani se confruntă cu probleme majore după ce prețurile au explodat la utilități și la alimente.
În alte localități din Germania, autoritățile vor să stingă luminile în clădirile publice, pe timpul nopții. Oficialii îndeamnă oamenii să economisească energie electrică pentru a putea facilita umplerea depozitelor de gaze până la iarnă. În prezent, Germania este puternic dependentă de gazul rusesc.
Sursa: Realitatea Din Germania
Citește și:
- 08:31 - Zeci de drumuri, blocate din cauza viscolului. A fost emis cod galben, drumarii intervin de urgență - VIDEO
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












