Mediul de afaceri îi cere lui Bolojan să introducă un „Green Card” pentru muncitorii străini și să ia măsuri pentru reîntoarcerea românilor din diaspora

Numărul angajaților străini a crescut spectaculos în România
Scris deEmanuel Focșan
Publicat24 feb. 2026, 19:11
Actualizat24 feb. 2026, 20:53
Femeile de afaceri din România solicită introducerea unui „Green Card România” pentru muncitorii străini și, în paralel, măsuri dedicate reîntoarcerii românilor din diaspora, cu accent pe forța de muncă înalt calificată.
Citește și
- 10:34Majorare infimă a salariului minim în plin val de scumpiri. Angajatorii, loviți de taxe mai mari
- 10:01Transportul public din Alba Iulia, blocat după protestul șoferilor care își cer salariile restante
- 09:33Topul pensionarilor săraci, în România. Moldova este „lider”. Câți români sunt obligați să „se descurce” cu 1.300 de lei pe lună
- 19:51Tomac pune condiții. Când și în ce condiții va crește pensiile?
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

























