Salariile angajaţilor de la Metrorex ar urma să crească de la 1 noiembrie

Salariile angajaţilor de la Metrorex ar urma să crească de la 1 noiembrie
De la 1 noiembrie, salariile celor care administrează metroul din București ar urma să crească
Metrorex sfidează criza pandemică și economică! De la 1 noiembrie, salariile celor care administrează metroul din București ar urma să crească cu sume cuprinse între 150 și 1.575 de lei. Consiliul de Administrație nu vede cu ochi buni această majorare.
De la 1 noiembrie, aproximativ 5.500 angajați Metrorex vor beneficia de măriri salariale cuprinse între 150 și 1575 de lei. Un mecanic la Metorex câștigă 5.000 de lei, în timp ce șefii insituției ajung și la 10.000 de lei. Membrii Consiliului de Administrație al metroului bucureștean nu își asumă aceste schimbări si nu sunt de acord cu majorările salariale. Pierderile Metrotex în 2020 sunt de aproximativ 300 de milioane de lei, din cauza că numărul de călători a scăzut pe fondul tele-muncii din pandemia de coronavirus.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 22:51 - Diferențe salariale în România: 76% dintre angajatori recunosc că plătesc diferit angajații pe funcții similare
- 12:12 - Bani mai mulți doar pe hârtie: salariul mediu trece de 9.200 de lei, dar inflația înghite toate măririle în 2026
- 08:27 - Negocieri sub presiunea grevei: Sindicatele cer schimbarea urgentă a noii legi a salarizării
- 16:57 - Au discutat ore întregi cu ministrul Muncii, dar fără niciun rezultat. Sindicaliștii din administrație anunță că protestele continuă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












