Un român din trei se teme că banii de pensie nu-i vor asigura o viață decentă - STUDIU

Teama de nesiguranța vieții la pensie a crescut
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 3 apr. 2026, 10:38
Tot mai mulți români din mediul urban se tem că nu vor avea venituri suficiente după ieșirea la pensie, pe fondul accentuării decalajului dintre populația activă și cea pasivă. Un român din trei se teme că la pensie nu va avea suficiente venituri pentru o viață decentă, arată o recentă analiză privind percepția asupra riscurilor financiare.
Citește și
- 23:35Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Numărătoarea oficială: 189 de voturi pentru, 23 împotrivă
- 20:44Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu Robert Barnes, avocatul din echipa lui Donald Trump. Americanii fac scut în jurul televiziunii poporului din România
- 19:12Vești bune pentru șoferi. Un nou tronson de autostradă se va deschide până la finalul anului -VIDEO
- 18:41Radiografia fiscală a Cabinetului Veștea: Diagnoză corectă a ANAF, dar fără calendar de tratament. Marile capcane pentru mediul de afaceri
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























