Guvernul pregătește supraimpozitarea profiturilor din energie. OMV Petrom, principala țintă

Guvernul pregătește supraimpozitarea profiturilor din energie. OMV Petrom, principala țintă
Scris de Realitatea Financiara Publicat: 28 dec. 2022, 11:50
Guvernul pregătește o lovitură dură pentru companiile energetice care au obținut profituri uriașe. Este vorba de suprataxarea veniturilor, iar principalele companii ce vor fi afectate sunt OMV Petrom, cu capital majoritar austriac și Romgaz, cu capital de stat. Proiectul ar putea fi însă o veste proastă și pentru circa 6 milioane de romani care cotizează la pilonul 2 de pensii.
Citește și
- 12:11ANAF trimite notificări în toată țara! Românii cu venituri din străinătate, obligați să depună Declarația Unică
- 10:12Salariul minim crește la 4.325 lei brut de la 1 iulie 2026. Ce se schimbă pentru angajați
- 18:48Rabla 2026: Schimbări majore și reguli noi pentru persoanele fizice
- 16:19Călin Georgescu intervine în ziua consultărilor cruciale. ”Un guvern depărtat de voia lui Dumnezeu va cădea oricum”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























